O tym, gdzie przeprowadzić schedę decydują strony. Mają do wyboru dwie możliwości: postępowanie spadkowe przed sądem lub postępowanie notarialne.
Postępowanie sądowe
Generalnie przed sądem postępowanie jest nieco tańsze i nie jest wymagana osobista obecność wszystkich ze stron, jednak terminy wyznaczania rozpraw mogą okazać się odległe. Postępowanie spadkowe przed sądem składa się z dwóch etapów tj.:
- stwierdzenia nabycia spadku i
- działu spadku.
Pierwsze ma celu określenie kręgu osób powołanych do spadku, drugie ostateczny podział komu konkretne rzeczy/aktywa/nieruchomości zostaną przydzielone.
Praktyka sądowa zezwala na złożenie dwóch wniosków na jednym formularzu. Wówczas postępowanie spadkowe można przeprowadzić na jednej rozprawie, ponosząc jednorazowe koszty. Co ważne planując np. sprzedaż dziedziczonego mieszkania wystarczy samo prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
Postępowanie spadkowe przed notariuszem
Poświadczenie dziedziczenia u notariusza podpisuje się w dogodnym dla siebie terminie, uiszczając w zasadzie niewiele wyższą taksę od opłaty sądowej. W odróżnieniu od spadkowego postępowania sądowego, notariusz wymaga obecności wszystkich stron powołanych do dziedziczenia w jednym terminie. Nie ma więc możliwości ustanowienia pełnomocnictwa. Przed notariuszem mogą stawić się tylko ci, którzy są zgodni, co do podziału schedy - rozstrzyganie sporów leży bowiem w wyłącznej kompetencji sądu.
Drugi etap tj. notarialny dział spadku jest analogiczny do postępowania sądowego, z zastrzeżeniem, że tu można ustanowić pełnomocnika.